Yüksek Elektrik Mühendisi Merhum Ergün Yücel’in Anısına Ailesi Bölümümüze Kitap Hediye Etti - 25 12 2012

Yüksek Elektrik Mühendisi Merhum Ergün Yücel’in Ailesi ‘Endüstriyel Elektrik’ İsimli Kitabından 32 Adet Bölümümümüze Hediye Etmiştir. Ergün Yücel, 1935’te Bulancak’ta doğmuş, 1962 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yüksek Elektrik Mühendisi ünvanı alarak mezun olmuştur. Ülkemizin yetiştirdiği değerli endüsriyel elektrik mühendislerinden olan Ergün Yücel, 1962-1964 yılları arasında Türkiye Elektrik Kurumu Şebeke tesisleri dairesinde trafo merkezleri projeleri hazırlamasında çalışmış; askerliğini 1964-1966 yılları arasında tamamlamış ve bu süre içerisinde Kara Kuvveleri İnşaat Emlak Dairesi’nde askeriyeye ait muhtelif binalar için elektrik projeleri hazırlanması ve tatbikatında çalışmıştır. Meslek hayatını değişik sirketlerde proje mühendisi ve proje yöneticisi olarak başarıyla sürdüren Ergün Yücel, sırasıyla: 1967-1969 yılları arasında Fenni Gama firmasında Mersin Termik Santralı montajı; 1969-1971 Tümaş Müşavirlik Mühendislik firmasında İzmit Viking Kağıt Fabrikasi komple elektrik proje hizmetlerinde; Suyapı Müşavir Mühendisler firmasında Gama A.Ş’ye Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Çelik Çekme Fabrikası elektrik tesisatı kuvvet, kontrol ve aydınlatma projelerinin hazırlanmasında görev almıştır. Mühendislik kariyerini 1971-2004 yılları arasında Gama Endüstri Anonim Şirketi’nde başarı ile çalışarak tamamlayan Ergün Yücel bu şirkette birçok önemli elektrik tesisat, kontrol ve aydınlatma projelerine ve elektrik proje hazırlanması ve tatbikatlarına imza atmıştır. En son 1998-2004 yıllarında Gama Endüstri’de Elektrik Mühendisliği Bölüm başkanlığı görevi yürütmüş ve 2004 yılında emekli olmuştur.

2011 yılında vefat eden Ergün Yücel, Gama’da çalışırken 1991 yılında Gama tarafında bastırılan Endüstriyel Tesislerde Elektrik Kuvvet ve Kontrol Sistemi konulu bir teknik kitap yayımlamıştır. Kitap, daha sonra Endüstriyel Elektrik ismi altında daha genişletilmiş olarak 2002 de basılmıştır. Kitap, elektrik sektörünce yaygınca kullanılan bir kitap olmuştur.

Ergün Yücel’in halen ABD’de çalışmakta olan Zeynep Vural ve Saba Çolakoğlu isimli iki kızı, kızlarından dört torunu bulunmaktadır. Sevgili Eşi Nur Yücel Hanım 1995 yılında genç yaşta vefat etmiştir. Ergün Bey’in kayınvalidesi Sabahat Çamurdan Hanım, baldızı Gül Sürmen Hanım, bacanağı Sabahattin Sürmen Bey bu değerli kitabın 32 kopyasını bölümümüze hibe etmek üzere 18 Aralık 2012 günü bölümümüz davetlisi olarak üniversitemizi ziyaret etmişlerdir. Aşağıdaki resim Ergün Yücel beyin anısına düzenlenen toplantıyı simgelemektedir. Bölümümüz, kitapları konuyla ilgili bitirme projelerinde öğrencilerimizin klavuz olarak kullanılımına sunacaktır. Yapılan değerli hibe için Ergün Yücel ailesine teşekkürlerimizi borçluyuz.