Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Begüm KALYONCU

begum.kalyoncu@atilim.edu.tr

Sevgili Öğrenciler,

Genel sağlığın en temel bileşeni olan yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda bölümümüzde alacağınız bilgilerle, başta kendi sağlığınız için olumlu adımlar atmış olacak, sonra da çevrenizin bu yönde gelişim ve değişimi için gerekli adımları atabilmek adına neler yapılabileceğini öğreneceksiniz. Bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik, yaşlılık, gebelik ve emziklilik dönemi, metabolik bozukluklar ve pek çok kronik hastalık, sporcular, işçiler gibi gruplar özel diyet planı düzenlemeyi gerektiren durumlardır. Yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite, sosyoekonomik durum, kan biyokimya değerleri, geçirilen hastalıklar, mevcut bir hastalık durumu olup olmaması gibi hususlar diyet planlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Kişiler için, tüm bu faktörlerin dikkate alınması ve kişinin neyi, ne kadar, nerede, nasıl yediğinin değerlendirilmesi ile düzenlenebilecek diyet planları bu konuda yeterli eğitim almış diyetisyenler tarafından yazılabilir. Bu bağlamda tüm bu alanlarda görev yapabilecek diyetisyen talebi her geçen gün artmaktadır. Kurum beslenme servisleri, besin endüstrisi gibi alanlar da her gün gelişerek değiştiğinden, diyetetik hizmetleri yelpazesi daha büyümekte, buna paralel olarak da diyetisyen talebi artmaktadır.

Bir diyetisyenin konusunda yetkin ve hizmetinde başarılı olabilmesinde temel teşkil eden unsurlardan en önemlisi, hiç şüphesiz, üniversite yaşamında kazanacağı bilgi ve becerilerdir.

Bölümümüzün eğitim programı Türkiye’de ve dünyada bu alanda verdikleri eğitimlerin kalitesi ile öne çıkan bölümler örnek alınarak hazırlanmıştır. Kendinizi çağdaş, kaliteli ve katılımcı eğitim programları ve tesisleri ile donatılmış,  öğrenci dostu bir atmosferde bulacak ve sağlık için çok değerli bilgi ve becerilerle donatılarak diyetisyen unvanı kazanacaksınız.

Yeni kurulmakta olan ve eğitim dili İngilizce olan bölümümüzde alacağınız eğitimle, küreselleşen dünya düzeninde yaşanan değişim ve gelişmeleri daha yakından takip edebilecek bir alt yapıya sahip olacaksınız. Elbette meslekte başarı, sadece edinilen bilgilerin doğru kullanımı ile gerçekleşmez, kişisel gelişiminiz için siz de gayret göstermek zorundasınız. Bilmenizi isterim ki, bölümümüzün vizyonu ve üstlendiği misyon sizleri kişisel gelişiminiz için yapılabilecekler konusunda yeterli motivasyona ve donanıma sahip kılacak düzeyde yapılandırılmıştır.

Sizlere eğitim ve meslek hayatınızda başarılar diliyor, sevgiyle kucaklıyorum...

Haberler

Etkinlikler