Öğr. Gör. Feride GÜVEN

Değerli ilgililer,

Yabancı Diller Yüksek Okulu, Modern Diller Bölümü (MDB) web sitesine hoş geldiniz.

Bölümümüzün temel amacı; Üniversitemizin vizyonunda da bulunan ‘….ulusal ve evrensel düzeyde donanıma sahip nitelikli bireyler yetiştirmek…" ifadesine uygun olarak, öğrencilerimize ihtiyaçları  olan bilgiye anında ulaşarak küreselleşen dünyada hem akademik hem profesyonel yaşama  etkili biçimde ayak uydurabilen ve kariyer çalışmalarını uluslararası platforma kolaylıkla taşıyabilecek bireyler yetiştirmektir. MDB de bir yandan büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Ülkesini, yüksek bağımsızlığım korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır’’ ifadesine katılırken, diğer yandan da “Yabancı dil öğrenmeye de bir bakıma zorunluyuz. Çünkü bilim ve teknolojide batı ülkeleri ileri oldukları için onların yapıtlarını anlayabilmemiz, gerekli ilişkileri kurabilmemiz için batı dillerini öğrenmemiz gerekmektedir.” sözlerindeki öneri ışığında bölüm öğrencilerine eğitim dilleri ve ihtiyaçları doğrultusunda Modern Diller Bölümünde çeşitli içerik ve düzeylerde yabancı dil eğitimi sağlanılmaktadır.

Modern Diller Bölümünde, İngilizce eğitim veren bölümlere geçmeye hak kazanan öğrencilere, edinmiş oldukları temel İngilizce iletişim bilgi ve becerilerinin üzerine, bölümde gerekli olan ileri düzeyde akademik dil becerileri sunulurken, diğer yandan Türkçe eğitim veren bölüm öğrencilerine de temel düzeyde İngilizce iletişim becerileri kazandırılmaktadır.

Modern Diller Bölümünde  öğrencilere çeşitli yöntem ve tekniklerle ileri düzey öğrenme olanakları ve uzaktan eğitim ve teknoloji desteği sunularak bölüm derslerini anlama, analiz etme, sorgulama içselleştirme, uygulama gibi beceriler kazandırma amaçlı çalışmalarla akademik hayatları boyunca başarılı olmalarına yardım edilmektedir.

Derslerin uygulamaları, ölçme değerlendirme çalışmaları idareci, grup liderleri Hizmet İçi Eğitim üyeleri tarafından titizlikle izlenmekte ve özen ve dikkatle yönlendirilmektedir.

MDB tarafından sunulan derslerin müfredat ve izlenceleri öğrenci ihtiyaçlarına ve günün koşullarına göre sık sık güncellenerek geliştirilmekte ve bu çerçevede temel İngilizce bilgi ve becerilerinin üzerine eleştirel okuma, akademik yazma, rapor yazma, etkili dinleme ve konuşma ile sunum becerileri kazanmalarına yardımcı olunmaktadır.

Beş ve altıncı dönemde öğrencilere alandan bağımsız İngilizce sözlü ya da yazılı olarak iş yaşamı süreçleri, işbirliği, ekip çalışması gibi genel iş kavramları tanıtılarak iş hayatlarında dil engeli olmaksızın etkili çalışabilme öngörüsü sunulmaktadır.   

Öğrencilerin en az iki yabancı dili de etkin bir şekilde kullanabilen aydın bireyler olabilmelerine katkı yapmak ve gelecek yaşamlarına daha donanımlı hazırlanmalarına yardımcı olmak üzere bölümümüzde Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve talebe göre bir uzak doğu dili (Japonca, Korece veya Çince ) dersleri de seçmeli olarak açılmaktadır.

Destek bir bölüm olarak dil çalışmalarının yanı sıra, öğrencilerimize sadece üniversitedeki eğitimlerinde değil, profesyonel ve sosyal hayatlarında da yaşam boyu öğrenenler olabilmeleri ve yeni ufuklara yönlenebilmeleri açısından katkıda bulunacağı düşünülmektedir.

MDB öğretim görevlileri YÖK kriterlerine uygun biçimde özenle seçilmiş, alanında uzman, değişim gelişim ve ekip çalışması konusunda istekli eğitimcilerdir.

YDYO -MDB 4 yıldır ‘’Pearson Assured’’ tarafından akredite olmuş Eğitim Öğretim, Organizasyon ve Değerlendirme süreçleri bakımından kalitesi tescil edilmiş bir birimdir. MDB olarak kalite anlayışımızı ve uygulamalarımızı uzun yıllar sürdürmeye kararlıyız.

MDB Web sitesinde öğrencilere sunulan dersler, program içerikleri, ilgili kaynaklar ve bölümle ilgili duyuru ve etkinliklere dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür eder, öğrencilere başarılar dileriz.

MDB Bölüm Başkanı
Feride Güven

Haberler

Etkinlikler

ART 235 Çok Sesli Koro Dersi Öğrenci Konseri 16 Mayıs 2024 Perşembe günü Saat:16.30'da gercekleşecektir.

Güzel Sanatlar Ortak Dersler
Orhan Zaim Konferans Salonu (Hukuk Fakültesi)
16 Mayıs 2024, 16:30 - 17:30

MÜBAK 2024 Mühendislik Bilimleri ve Araştırmaları Öğrenci Kongresi

Mühendislik Fakültesi
Kemal Zaim Konferans Salonu, Mühendislik Fakültesi 2. Kat
16-17 Mayıs 2024, 09:00 - 17:30

1. Metalurji ve Malzeme Günleri Kariyer Zirvesi

Kültürel ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Kemal Zaim Konferans Salonu
14 Mayıs 2024, 10:00 - 17:00

Birlikte Büyümek ve Güçlenmek: Kuşaklar Arası Etkileşim, Bağımlılıklar, Zorbalık

Çocuk Gelişimi
Orhan Zaim Konferans Salonu
13 Mayıs 2024, 13:30 - 16:30

DEVCOM

Kültürel ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Lamia Ergenekon Konferans Salonu
10 Mayıs 2024, 13:00 - 17:00

Vergi Reformunda Yeni Perspektifler

İşletme Fakültesi
Lamia Ergenekon Salonu (Kırmızı Salon)
10 Mayıs 2024, 10:43 - 29 Aralık 2025, 10:44

Atılım Araştırma Günü (ATAG) 2024

Atılım Üniversitesi
Kemal Zaim Konferans Salonu
09 Mayıs 2024, 10:00 - 16:30

Bahar Şenliği

Kültürel ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Atılım Meydan / Amfi Tiyatro
08 Mayıs 2024, 14:00 - 22:30

Bedenimiz Ne Söyler? Sözsüz İletişim İncelikleri

Güzel Sanatlar Ortak Dersler
1022 Nolu Konferans Salonu (Mühendislik Fakültesi, 1. Kat)
08 Mayıs 2024, 13:30 - 14:30

Öğrenci Dekanlığı, Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi uzmanlarından Psikolojik Danışman Büşra Yılmaz, "Etkili Ders Çalışma, Odaklanma ve Motivasyon" adlı online semineri ile 7 Mayıs 2024 tarihinde öğrencilerimiz ile buluşuyor.

Öğrenci Dekanlığı
Zoom
06 Mayıs 2024, 14:26 - 14:26