Öğrenci E-Posta Sunucusu Değişimi
08.07.2021

Sevgili öğrencilerimiz,

8 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren uzun süredir kullanmakta olduğumuz e-posta sunucumuz değişmiştir.

Bundan sonra Öğrenci e-posta hizmeti Google Workspace (Gmail) ortamına taşımıştır.

Yeni sisteme 8 Temmuz 2021 tarihinden itibaren http://www.atilim.edu.tr/webmail  adresinde bulunan “Öğrenci E-Posta (Yeni)” linkinden ulaşabilirsiniz.

Eski e-postalarınıza http://www.atilim.edu.tr/webmail linkinde yer alan “Öğrenci E-posta (Eski)” adresinden ulaşabilirsiniz. Eski e-postalarınıza 4 ay boyunca ulaşabileceksiniz. Bu süre dolduğunda sunucu kapatılacaktır ve eski sunucuda bulunan tüm e-postalar silinecektir!

Kullanmakta olduğunuz e-posta okuyucu programlarda e-postalarınızı Pop ya da Imap olarak ulaşmak isterseniz aşağıdaki linklerde gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Mobil telefonlarınızda e-postalarınıza ulaşmak için yeni hesap oluştur ekranında Gmail seçilip e-posta adresinizin tamamını ve şifrenizi girerek ayarlama yapabilirsiniz.

Gmail POP Ayarları

https://support.google.com/mail/answer/7104828?hl=tr&visit_id=637226307847018981-2325052329&rd=1

Gmail IMAP Ayarları

https://support.google.com/mail/answer/7126229?visit_id=637226307847018981-2325052329&hl=tr&rd=1

Ayrıca Google Workspace ortamına geçişle beraber Google hizmetlerinden olan Gmail, Google Drive, Takvim, Doküman vb. hizmetlerinden sınırsız olarak faydalanabilirsiniz.

Mevcut sistemde tanımlamış olduğunuz yönlendirme adresi bilgileri Gmail in “Yönlendirme adreslerinden onay alınması gereklidir.” politikası yüzünden aktarılamamıştır. Eğer gelen maillerinizi başka bir adrese yönlendirmek isterseniz bu işlemi Gmail de Ayarlar ekranında bulunan “Yönlendirme adresi ekle” menüsünden yapabilirsiniz.


Eski e-postalarınızı aktarmak için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

 

Hesabınıza bağlandıktan sonra Sağ üst köşede bulunan “Ayarlar-Tüm Ayarları Görüntüleyin-Hesaplar-Posta Hesabı Ekle” düğmesini tıklayınız.


Açılan menüde E-Posta  adresi kutusuna mail adresinizin @ işaretinden sonraki kısmını aşağıdaki örnekteki gibi (eskistudent.atilim.edu.tr) şeklinde yazınız ve Sonraki düğmesini tıklayınız.
 


Kullanıcı adı ve Şifrenizi girdikten sonra POP Sunucusu kısmını aşağıdaki gibi giriniz ve Hesap Ekle düğmesini tıklayınız.
 


Gelen ekranda Hayır seçeneğini seçip Son u tıkladığınızda eski sunucuda bulunan e-postalarınız bir süre sonra yeni sunucuya aktarılacaktır.
 

 

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörlüğü

Sistem ve Ağ Yönetimi Müdürlüğü