MÜDEK Sertifika Takdim Töreni Gerçekleştirildi - 19 10 2018

19 Ekim 2018 Cuma günü saat 14:30’da Mühendislik Fakültesi Kemal Zaim Salonunda MÜDEK Sertifika Takdim Töreni gerçekleştirildi. Mütevelli Heyeti Başkanı Yalçın Zaim, Mütevelli Heyeti Üyeleri, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ,  Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Aydın ve  MÜDEK MAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz B. Dilek'in katıldığı törene, akademik ve idari mesuplarımız ve bölüm öğrencilerimiz de katıldı. 

Açılış konuşmalarını Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Aydın, Rektör Prof. Dr. M. Yıldırım Üçtuğ ve MÜDEK MAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz B. Dilek’in yaptığı tören, konuşmaların ardından, İmalat Mühendisliği Bölümü ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümüne sertifika takdimi ve kokteyl ile devam etti.

Törenin ardından İHA ve DHA tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Yıldırım Üçtüğ, MÜDEK MAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz B. Dilek, İmalat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Kılıç, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ender Keskinkılıç ve ilgili bölümlerin öğrencileri ile röportaj gerçekleştirildi.

Törene davetli olarak katılan kurumlar şötyledir: TAI, ORS, FNSS A.Ş., Sanayi Bakanlığı, NUMESYS, BIAS, BM Holding, Petrotek, FİGES, KSB Vana, Ermaksan Dişli, NURUS. 

 

Mühendislik Fakültemizin 2017-2018 Akademik yılında MÜDEK tarafından değerlendirilen 3 programına ait akreditasyon sertifikaları, 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle alınmıştı. 

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, İmalat Mühendisliği ve Metalurji & Malzeme Mühendisliği Programlarını içeren iki programda daha MÜDEK akreditasyonu almaya hak kazanmıştı. Bu iki programımız, 01.05.2018 tarihinden başlayarak 30.09.2024 tarihine kadar 6 yıl süreyle akredite olmuşlardı.

İnşaat Mühendisliği Programının MÜDEK tarafından daha önce 30.09.2018 tarihine kadar aldığı akreditasyon ise, 30.09.2024 tarihine kadar 6 yıl daha uzatılmıştı. 

Böylelikle Mühendislik Fakültemiz, akredite olan eğitim programı sayısını 6’dan 8’e çıkarmıştı. Bu programlar şunlardır:

 • Bilgisayar Mühendisliği,
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği,
 • Endüstri Mühendisliği,
 • İnşaat Mühendisliği,
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • İmalat Mühendisliği
 • Metalurji & Malzeme Mühendisliği

 

MÜDEK HAKKINDA:

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), ülkemizdeki çeşitli mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, Türkiye'de mühendislik eğitimi kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluştur.

MÜDEK, 2002 yılında Türkiye ve KKTC'de mühendislik eğitimi veren fakültelerin dekanlarından oluşan Mühendislik Dekanları Konseyi (MDK) tarafından, bu fakültelerin mühendislik lisans programlarının değerlendirmesi için ayrıntılı bir program düzenlemek ve uygulamak üzere, Mühendislik Değerlendirme Kurulu adı ile bağımsız bir platform olarak kurulmuş ve 2007 yılında dernekleşmiştir.

MÜDEK idari personeli dışında, MÜDEK kurulları, komiteleri, çalışma grupları ve akreditasyon değerlendirme takımlarında görev alan tüm kişiler herhangi bir ücret almadan gönüllülük esasına göre çalışırlar.

 

MÜDEK,

 • 2003 yılında mühendislik programlarının değerlendirmesine başlamış,
 • 17 Kasım 2006 tarihinde Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE - European Network for Accreditation of Engineering Education) adlı kuruluşa üye olmuş,
 • 25 Ocak 2007 tarihinde MÜDEK kısa adını kullanmaya devam ederek Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği adında bir sivil toplum kuruluşuna dönüşerek tüzel kişilik kazanmış,
 • 16 Kasım 2007 tarihinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yükseköğretim kurumlarının mühendislik programlarında ulusal, sektörel ve program yeterlilikleri odaklı ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak resmen tanınmış, beş yıl süreli bu tanınma 01 Şubat 2013 tarihinde beş yıllığına yenilenmiş,
 • 21 Ocak 2009 tarihinden itibaren akredite edeceği mühendislik eğitimi programlarına EUR-ACE Label vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirilmiş,
 • 25 Haziran 2011 tarihinde IEA (International Engineering AllianceWashington Accord'a aday üye (Provisional Status) olmuş ve
 • 15 Haziran 2012 tarihinde IEA -Washington Accord'a tam üye (Full Member Signatory) olmuştur.