Doç. Dr. Meltem Eryılmaz, Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS) Yönetim Kurulunda
28.11.2022

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Meltem Eryılmaz, geçtiğimiz hafta Brüksel'de yapılan seçimde, Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (The Council of European Professional Informatics Societies-CEPIS) Yönetim Kurulunda Türkiye'yi temsil etmek üzere seçildi.

Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (Council of European Professional Informatics Societies, CEPIS), Avrupa genelindeki ulusal bilişim birliklerinin temsili organıdır.

1989 yılında 9 Avrupa bilişim derneği tarafından kurulan CEPIS, kuruluşundan bu yana 28 ülkede BT profesyonellerini temsil edecek konuma gelmiştir.

CEPIS, Avrupa'daki BT uzmanları ve kullanıcıları için en iyi uygulamaları teşvik etmeyi amaçlamakta; bu bağlamda; BT profesyonelliğinin daha da olgunlaşması ve desteklenmesi için yüksek standartların teşvik edilmesi; BT endüstrisinde cinsiyet dengesinin oluşturulmasını ve daha fazla gence BT ile ilgili eğitim ve kariyer yapma konusunda ilham verilmesi; istihdam edilebilirliğin ve daha yüksek üretkenliğin sağlanabilmesi için dijital olarak yetkin ve yetenekli bir genel iş gücüne yönelimin desteklenmesi; Avrupa'da BT'nin sosyal açıdan sorumlu bir şekilde benimsenmesinin ve güvenli, etik, kapsayıcı ve çevre dostu bir şekilde uygulanmasının savunulması için çalışmaktadır.