Trieste-Ljubljana ve Maribor University Gezisi - 01 11 2018

BÖLÜMÜMÜZ ÖĞRENCİLERİNİN SAHA VE BİLİMSEL AMAÇLI İTALYA VE SLOVENYA SEYAHATLERİ

Bilindiği üzere “lojistik” konusu, pratik gelişmelerden etkileniyor ve teorisi de buna göre şekilleniyor. Dolayısıyla lojistik bölümü öğrencileri için teorik bilgilerin yanında pratik ve uluslararası deneyim büyük önem kazanıyor. 

Bu gerçekten ve gelişmeden hareketle Bölümümüz, yurt içinde ve yurt dışında bir takım ilişkiler kurararak öğrencilerimizin daha güçlü eğitim almaları ve bu şekilde geleceklerini şekillendirmeleri amaçlanıyor.

Her yıl Ankara dışında önemli lojistik merkezlerine düzenli kalabalık öğrenci grupları ile seyahatler düzenleniyor. Liman, gümrük, antrepo ziyaretleri dışında mutlaka bir bilimsel etkinliğe de katılma imkanı yaratılıyor.

Bu ziyaretlerin yurt dışı ayağının ilki geçen yıl 9-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye yapıldı. Bölümden 17 öğrenci ve 3 öğretim elemanı bu seyahate katıldı. Budapeşte’de karayolu ve demiryolu taşımacılığı ile ilgili en önemli Türk ve Macar firma ve kuruluşlar ziyaret edildi, Corvinus Üniversitesi ile bir bilimsel program gerçekleştirildi. Programa T.C. Büyükelçisi de katılıp açılış konuşması yaptı. Fakültemizin ve Bölümümüzün WEB sayfasında yer alan bu etkinlik, öğrencilerin büyük ilgisini ve Üniversite ile Fakülte yönetimimizin haklı takdirini kazandı.

Bölümümüzün ikinci yurt dışı gezisini de bu kez deniz limanlarındaki lojistik işlemlerini yerinde görmek ve yapılan işlemler hakkında bilgi edinmek üzere İtalya’nın Trieste limanıyla Fernetti Tır Parkı ve Slovenya’nın Koper Limanıyla Maribor şehrine seyahat düzenledik. 18-23 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu programa 16 Bölüm öğrencisi ve 3 öğretim elemanı olarak katıldık.

İtalya ve Slovenya ziyaret noktaları şunlardı:

  1. Slovenya Koper Limanı ziyareti ve 3 ayrı yetkilinin sunumları ile limanın ayrıntılı olarak gezilmesi
  2. İtalya Trieste Limanındaki RO-RO taşımacılığı süreçleri hakkında bilgi edinilmesi
  3. Limandaki TIR, dorse, çekici, konteynerlerin sahaya istiflenmesi ve RO-RO gemisinin boşaltma ve yükleme işlemlerinin yetkilileriyle birlikte izlenmesi, limandaki depo ve ambarlar hakkında ilgililerden bilgi alınması
  4. Trieste’ye yakın olan ve özellikle Avrupa ülkelerine demiryolu taşımasında kullanılan ROLA taşımacılığı da yapan Fernetti Tır Parkının ziyaret edilmesi
  5. Lojistik eğitimi alanında ciddi bir üne sahip olan Maribor Üniversitesi Lojistik Fakültesi ziyareti ve ortak bir bilimsel etkinlik yapılması (Bu etkinlikte Slovenya’daki T.C. Büyükelçisi de açılış konuşması yapmış ve desteğini ifade etmiştir)

Bu yurt dışı seyahatlerin en önemli özelliklerinden birisi de tamamen sponsor desteği alınması ve Üniversitemize hiçbir mali yük yaratmamasıdır.