Tıp Fakültemiz ve Medicana International Ankara Hastanesi Arasında Afiliasyon Protokolü İmzalandı - 26 10 2018

25 Ekim 2018 Perşembe günü saat 14:00'da, Medicana International Ankara Hastanesi ile Üniversitemiz Tıp Fakültesi arasında afiliasyon protokolü imzalandı.

İmzalanan protokole ilişkin Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ İHA’ya verdiği demeçte, gelecek yıl Tıp Fakültemizin kapılarını açacağını ve ilk öğrencilerimizi alacağımızı belirterek “Bunun için hazırlıklarımız devam ediyor. Tabii, tıp fakültesi eğitimi sadece sınıf eğitiminden oluşmuyor. Aynı zamanda bir de pratik eğitim var, uygulamalı eğitim var. Öğrencilerin son üç yıllarında pratik eğitim yapmaları gerekiyor bir eğitim ve uygulama hastanesinde. Üniversitemizin geçmişinde bir sağlık birikimi olmadığı için bu konuda özellikle uygulama ve hastane konusunda deneyimli bir kuruluşla işbirliğini yapmayı tercih etti ve Medicana Hastanesinin Ankara şubesi ile bir afiliasyon anlaşması imzalıyoruz bugün. Öğrencilerimiz ilk üç yıllık eğitimlerini üniversitesi kampüsümüzde alacaklar. Daha sonra dördüncü sınıftan itibaren uygulamalı eğitimlerini ve internlük sürelerini ise Medicana Hastanesinde geçirecekler. Medicana, Türkiye'nin en önde gelen özel sağlık kuruluşlarından bir tanesi. Çok geniş deneyime sahipler, çok geniş birikime sahipler. İnanıyoruz ki bu birliktelik, bugün ilk imzasını atacağımız bu anlaşma, hem bizim için hem hastanemiz için hem de özellikle gelecekteki öğrencilerimiz için çok başarılı sonuçlar getirecek." dedi.

Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız ise İHA’ya konu ile ilgili verdiği demeçte, "Ankara'da 22 senelik üniversite deneyimi olan Atılım Üniversitesi ile Ankara'da 10. senesini kutlayan Medicana International Ankara Hastanesinin güzel bir amaçla bir araya gelmesini kutluyoruz bugün. Bugün, bu iki deneyimi bir araya getirerek hem vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerinin en kalitelisini sunabilmek ve beraberinde eğitim hizmetlerinin devam edebileceği bir yapıya ev sahipliği yapabilmek adına Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Medicana International Ankara Hastanesi'nin afiliasyon protokolünü imzalamak için bir araya geldik" ifadesini kullandı.

İmza törenine, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ ve Medicana International Ankara Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Gülçin Türkmen Sarıyıldız'ın yanı sıra, Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim, Mütevelli Heyet Üyesi ve Hukuk Müşaviri Zerlin Zaim,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serkan Eryılmaz ve Prof. Dr. Yılmaz Kaptan, Medicana International Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt ve Tıp Fakültesi Dekan Vekilimiz Prof. Dr. Uğur Gönüllü katıldı.

Afiliasyon Protokolü ile Atılım Üniversitesinin kuracağı Tıp Fakültesinin Araştırma ve Uygulama Hastanesi Medicana International Ankara Hastanesi olacak. Bu protokol ile Klinik dönemlere geçen tıp fakültesi öğrencileri, yani 4, 5 ve 6. sınıftaki öğrenciler,  eğitimlerinin büyük bir kısmını Medicana International Ankara Hastanesinde sürdürecek. Bu şekilde klinik becerilerini geliştirecek olan öğrenciler buradaki hocalarından, çağdaş ve bilimsel tıp pratiğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda eğitim alacak.