Our university teams took part in competitions in 17 branches with 29 teams in 2017-2018 season. We participated in the competitions with total 217 athletes including 158 sportsmen and 59 sportswomen.

Marksmanship: Our national marksmen Muhammed Ali Türkyılmaz and Doğa Akkaya, respectively, ranked 11th and 12th in Turkish Marksmanship Championship organized by the Turkish University Sports Federation. Doğa Akkaya become the first woman athlete who competing in marksmanship.

Badminton: The University participated in 8th Aslı Açık Badminton Tournament organized by METU and our men’s doubles team became the champion.

Basketball: 

Women’s Basketball; Atilim University hosted Turkish Unilig Women’s Basketball Championship organized by the Turkish University Sports Federation and ranked 3rd.

Our Women’s team which promoted to the 1st League as the champion last year will compete in Turkish Women’s Basketball Championship to be organized by METU.

Men’s Basketball; Undefeated champion of the Turkish Unilig Championship organized in Ankara, our team took part in Unilig Finals and ranked 3rd in the group.

In addition, the team promoted to the 1st League after winning the title in 2nd League Turkish Men’s Basketball Championship.

Basketball 3x3 Our Men’s and Women’s 3x3 Basketball Teams attended Turkish Universities 3x3 Basketball Championship for the first time. Men’s team advanced up to quarter finals among 18 teams by ranking 2nd in the group stages. Additionally, women’s team finished their group 3rd and represented the University successfully.

Billiards: Our Men’s and Women’s Billiards teams joined the Turkish Billiards Championship and Burak Talak made a great success by ranking 9th among 110 male billiards players.

Bowling: 

Women’s Bowling; our team made a great impression in Turkish Bowling Championship after ranking 2nd in the tournament.

Men’s Bowling; the team sustaining its success became the 3rd once again in Turkish Bowling Championship organized in Ankara.

Ice Hockey: Our Men’s Ice Hockey Team won the second prize in Unilig Turkish Championship organized by Turkish University Sports Federation in Izmir.

Dancing: Our students will take part in 10th Inter-university Dance Contests to be organized by Turkish University Sports Federation in Istanbul.

Fencing: Ranking 2nd in the Turkish Inter-university Fencing Championship organized by the Turkish University Sports Federation last year, Firuze Ayşen Güneş filled our University with pride by becoming the champion in the competition this year. 

Handball: Our team ranked 2nd in the Unilig Handball Championship organized in Adana and qualified for the quarter finals.

In addition, the team secured its 4th place in the 1st League Handball Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Ordu.

American Football: Having not taken part in the Unilig this year, Our American Football Team (Rhinos) continue their training for the next tournament.

Table Tennis: Our table tennis team ranked among the top three in 15th Angora Cup organized by Bilkent University.

Archery: Our Tennis Team represented our University at Turkish Championship organized within the scope of Unilig by Turkish University Sports Federation in Antalya.

Chess: The first ever chess team of the University competed in 7th Başkent Yıldırım Chess Championship organized by Başkent University

Tennis: 

Women’s Tennis; Our Women’s Tennis Team showed a great success in the Turkish 1st League Championship and promoted to the Süperlig (Super League) as the champion. We are proud that Atilim University will compete in the Super League for the first time.

In addition, our team ranked 2nd in 15th Angora Cup organized by Bilkent University.

Men’s Tennis; Our team kept its seat in the Turkish 1st League Championship by ranking 2nd.

In addition, our men’s tennis team ranked 4th in 15th Angora Cup organized by Bilkent University.

Volleyball: 

Women’s Volleyball: Our team, ranking 4th in the group, stayed in the 2nd League of Turkish Volleyball Championship.

The team became the 3rd in Turkish Unilig Volleyball Championship organized in Ankara by the Turkish University Sports Federation.

In addition, our team ranked 2nd in 15th Angora Cup organized by Bilkent University.

Men’s Volleyball; Our team, ranking 4th in the group, stayed in the 2nd League of Turkish Volleyball Championship.

The team became the 4th in Turkish Unilig Volleyball Championship organized in Ankara by the Turkish University Sports Federation.

Swimming: Our swimmers competed in the Koç Fest Turkish Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Adana. Our national athlete Ege Başer showed a great success by winning 100m and 200m backstroke branches.

In addition, our swimming teams ranked 3rd in 15th Angora Cup organized by Bilkent University.

Our teams took part in competitions in 18 branches with 25 teams in 2015-2016 season. We participated in the competitions with 200 male and 50 female athletes.

Marksmanship: Student Muhammed Ali Turkyılmaz ranked in the top 8 in the Turkey Marksmanship Championship organized by Turkish University Sports Federation in Sakarya. 

Basketball: Our Men’s Basketball Team competing in the 1st league of Turkish Basketball Championship ranked 4th in the Group Championship of the 1st League organized by Turkish University Sports Federation in Ankara and relegated.

Our Women’s Basketball Team ranked 4th in the Group Championship in the 2nd League Turkish Championship organized in Zonguldak.

Billiards: The sporters of our first Billiards Team achieved to rank in the top 8 in Turkish Billiard Championship organized by Turkish University Sports Federation in Antalya. Our team ranked 3rd and our student Burak Talak ranked 3rd individually in the special tournament organized by Baskent University.

Cycling: Our Cycling Team took part in Cycling Festivals organized in Bartin and Fethiye in order to represent our University.

Bowling: Our first Women’s Bowling Team came in second and our Men’s Bowling Team third in Turkey in Turkish Bowling Championship organized by Turkish University Sports Federation in Ankara.

Ice Hockey:  Our Men’s Ice Hockey Team ranked 4th in Unilig Turkish Championship organized by Turkish University Sports Federation in Izmir.

Dancing: Our student Tugberk Coskun awarded as “The Best Male Dancer” in the Inter-university Dance Competition organized by Turkish University Sports Federation in Istanbul.

We congratulate Tugberk Coskun who became “The Best Male Dancer” and made us proud for four consecutive years.

Fencing: Our student Ayse Begum Bilgin ranked 3rd in saber branch and Solmaz Simge Ugurlu ranked in the top 8 in Turkish Inter-university Fencing Championship organized by Turkish University Sports Federation in Afyon. Our male fencer Muhammed Ali Turkyilmaz ranked in the top 16 and represented our University successfully.

We congratulate Ayse Begunhan Bilgin who achieved to win a medal for four consecutive years in saber branch.

Football: Our Football Team represented our University successfully in the 2nd League matches organized by Turkish University Sports Federation in Ankara. Our team became 3rd in the Angora Cup organized by Bilkent University. 

Futsal: Our Futsal Team represented our University successfully in the 2nd League matches organized by Turkish University Sports Federation in Ankara.

Handball: Having been promoted the 1st League from the 2nd League last year, our Handball Team ranked 4th in the 1st League Turkish Championship and kept its place in the league organized by Turkish University Sports Federation in Eskisehir.

-      Our Handball Team became 2nd in the Angora Cup organized by Bilkent University.

American Football: Our American Football Team participated in the Unilig organized by Turkish University Sports Federation. Our team failed to satisfy our expectations by ranking 4th in the group. 

Table Tennis: Our Men’s Table Tennis Team represented our University successfully in both Unilig organized by Turkish University Sports Federation and Turkish Championship.

 -      Our Table Tennis Team became 3rd in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Archery: Our Archery Team represented our University at Turkish Championship organized by Turkish University Sports Federation in Antalya.

Speedminton: Our Speedminton Team successfully represented our University at Turkish Championship organized by Turkish University Sports Federation.

Tennis: Our Tennis Team represented our University at Turkish Championship organized within the scope of Unilig by Turkish University Sports Federation in Antalya. Our Men’s Tennis Team qualified as the Group leader and ranked 5th among the top 9 teams in Turkey in the Unilig Finals organized in Samsun.

Our undefeated Tennis Team became champion in 2nd Tennis League Turkish Championship in Antalya and promoted to the 1st League.

 -      Our Men’s Tennis Team became 3rd in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Volleyball: Our Women’s Volleyball Team became 3rd in the 1st League in the Turkish Championship organized by Turkish University Sports Federation in Antalya.

Our Men’s Volleyball Team became 4th in the 2nd League Turkish Championship organized in Ankara.

 -     Our Women’s Volleyball Team ranked 3rd and Men’s Volleyball Team ranked 4th in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Swimming: Our National Swimmer Ege Baset won 1 Gold, 1 Silver and 1 Bronze medal and Ali Ugur Erdogan won 1 Silver medal in the Inter-university Turkish Championship organized in Antalya.

-      Ege Baser won 4 gold medals, Ali Ugur Erdogan won 1 Gold and 3 Silver medals, Irem Tuloglu won 1 Silver medal and Muhammed Ali Turkyılmaz won 1 bronze medal and our team ranked 3rd in the Angora Cup organized by Bilkent University.

The Atilim university teams took part in competitions in 16branches with a total of 188 male and 62 female athletes.

Marksmanship: Student Muhammed Ali Turkyılmaz ranked 3rd in the Turkey Marksmanship Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Ankara.

Badminton: The Badminton team participated in the Turkish Badminton Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Antalya.

Basketball: Our Men’s Basketball Team ranked 4th in the 1st League Group Championship organized in Nevsehir.

Our Women’s Basketball team, after a long period of absence, represented our University in the 2nd League Turkish Championship organized in Bolu.

Bowling: The Atilim Bowling Team stood in the 3rd place in the Turkish Bowling Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Ankara.

Ice Hockey: Men’s Ice Hockey team represented the University in the Unilig Turkish Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Izmir.

Dancing: We returned with awards from the Inter-university Dance Contests organized by the Turkish University Sports Federation in Istanbul.

Our dancing team received the Best Male Dancer Award (Tugberk Coskun), the Best Female Dancer Award (Anastasia Khomullo), and stood 3rd as team.

This was the third “Best Male Dancer Award” for Tugberk Coskun in three consecutive years.

Fencing: Student Ayse Begum Bilgin became 1st in Turkey and received a gold medal in the saber branch.

This was third gold medal in the saber branch for Ayse Begum Bilgin in three consecutive years.

Football: The team represented our University in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Futsal: Our Futsal Team became 4th in the 2nd League group matches organized by the Turkish University Sports Federation in Manisa.

Handball: Our undefeated Handball Team won the title in the 2nd League Turkish Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Antalya, and moved back to the 1st league once again.

American Football: The American Football Team participated in the Unilig organized by the Turkish University Sports Federation and stood in 4th place. 

Table Tennis: The Atilim Men’s Team participated in both the Unilig organized by the Turkish University Sports Federation and the Turkish Championship. The team became 4th in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Indoor Archery: The team participated in the Turkish Championship organized by the University Sports Federation in Eskisehir.

Tennis: The Team represented our University at the Turkish Championship organized by the University Sports Federation in Antalya. The Men’s Team qualified as the Group leader and ranked 5th among the top 9 teams in Turkey in the Unilig Finals organized in Samsun.

Our undefeated Tennis Team became champion in the 2nd Tennis League Turkish Championship in Antalya and advanced to the 1st League.

 -      The Men’s Tennis Team became 3rd in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Volleyball: The Atilim Women’s Volleyball Team became 3rd in the 1st League in the Turkish Championship organized by the Turkish University Sports Federation in Balikesir. Our Men’s Volleyball Team ranked 4th in the 2nd League Turkish Championship organized in Ankara.

 -     The Women’s Volleyball Team was crowned champion and our Men’s Volleyball Team ranked 4th in the Angora Cup organized by Bilkent University.

Swimming: Student Ali Ugur Erdogan ranked 5th and 7th, Iren Tuloglu 5th and 7th and Inan Barutcu 5th and 6th in the Inter-university Turkish Championship organized in Isparta.