Prof. Dr. Hasan Umur AKAY

hasan.akay@atilim.edu.tr

Şehirleşme ve sanayileşmenin sonucu olarak, özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde tesis edilen metro, kara ve demiryolları, atık su uzaklaştırma ve depolama tesisleri ile su isale hatlarının inşaasında tüneller, yeraltı yapı ve depolama tesisleri sıkça kullanılan yapı türleridir. Bu tür yapılar, genel olarak çevresel ve ekolojik açıdan tercih edilen alternatif çözümler getirmekte, özellikle ulaşımda hız ve kolaylık sağlamaktadır. Türkiye’nin jeolojik ve coğrafi yapısı hem tünelcilik hem de yeraltı yapıları ile ilgili konularda büyük bir potansiyel barındırmaktadır.

Ülkemizde halen inşaat, maden, jeoloji mühendisliği alanlarında eğitim veren üniversitelerden mezun öğrencilerin tünelcilik ve yeraltı yapılarının tasarımı ve yapımı konusunda kapsamlı bilgiye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle üniversitelerin farklı disiplinlerinden mezun olmuş bireylerin tünel ve yeraltı yapılarının tasarım ve yapımı konusunda yetiştirilerek profesyonel ve akademik yaşama kazandırılması ülke kaynaklarının daha etkili kullanımı açısından önemlidir.

2008 Akademik Yılı itibariyle başlatılan Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Yüksek Lisans programı tezli ve tezsiz programlar olarak yürütülmektedir. Lisansüstü eğitim dilimiz Türkçe olup, programımız tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrencilerimize uygun olarak düzenlenmiştir. Programımızda yer alan dersler, hem akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerimizin hem de özel sektörün gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmakta ve geliştirilmektedir. Akademik eğitim kalitemizin yükseltilebilmesi için devam eden bu tür çalışmalarımıza ek olarak, öğrencilerimize farklı derslerde verdiğimiz etik eğitim ile de bölüm olarak ayrıca büyük gurur duymaktayız.

İnşaat Mühendisliği anabilim dalı altında yürüttüğümüz Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Yüksek Lisans programı eğitimini almaya hak kazanan siz değerli öğrencilerimize ve adaylarımıza bölümümüz adına başarılı ve mutlu bir akademik hayat diliyorum.

Haberler

Etkinlikler