Yarışmaların Amacı

Ankara Atılım Üniversitesi kurulduğu yıldan itibaren sosyal sorumluluk projelerine de destek olmak gayesiyle birçok organizasyon düzenlemiştir.

Bunlardan en önemli olanlarından biri de Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destek ve katkılarıyla düzenlenen orta öğretim kurumları Matematik- Fizik- Kimya yarışmalarıdır.

Yarışmaların Amacı

Orta öğretim kurumları öğrencilerine matematik, fizik, kimya sevgisinin aşılanması, temel bilimin eğlenceli dünyasından örnekler gösterilmesi, öğrencilerin bilgilerini değerlendirmeye katkı sağlanması ve özgüvenlerinin artırılması, öğrencilere üniversite ortamının tanıtılması, okullar arasında yarışma sebebiyle sosyal bir ortam oluşturulması ve Atılım Üniversitesi ile öğrenciler ve okullar arasında bir köprü kurulmasıdır.

Yarışma İçeriği

Yarışmada sorulacak sorular Matematik, Fizik, Kimya derslerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen 9. 10. ve 11. sınıfların konularının kapsamında olacaktır.

Yarışma Takımları

Okullar yarışmaya, kayıtlı öğrencilerinden oluşan 3’er kişilik takımlarla katılacaktır. Final yarışmasına okulların kendi öğrencilerinden izleyici olarak (40 öğrencilik) bir grup oluşturup, yarışma salonuna getirmeleri beklenmektedir.

Yarışma İşleyişi

Yarışma Eleme ve Final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Eleme’de okullar aynı/ayrı salon(lar)da aynı anda yarışır. Bu aşamada okullara 10 soru sorulur ve 60 dakika içinde bu soruların detaylı çözümlerini kendilerine verilen yanıt kağıtlarına yazmaları istenir. Eleme sınav sonuçlarının jüri tarafından değerlendirilmesinden sonra ilk sekiz(8) sırayı alan okullar bir hafta içinde ilan edilir ve bu okullar Final yarışmasına katılmaya hak kazanır. Final yarışması jüri ve izleyicilerin bulunduğu bir salonda yapılır. Final yarışmasında her soru sırasıyla takımlara sorulur ve puanlama yapıldıktan sonra diğer soruya geçilir.

Yarışma Sonrası ve Ödüller

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere ve tüm okullara hediyeler ve finaldeki yarışmacılara madalya, katılım belgesi ile derecelerine göre ödüller, ayrıca okullara da plaket verilecektir.